Sizi Arayalım
Bu sayfayı yazdır

Kıbleteyn Mescidi


Peygamberimiz (s.a.v)  Recep’in 27. gecesi Mirac’a çıkınca ümmetine 3 müjdeyle dönmüşlerdir.
Bunlar;
1) Allah’a şirk koşmayanlara cennet müjdesi
2) Bakara Suresi’nin son ayetleri (Amenerrasülu)
3) Beş vakit namaz 

Namazın Mirac'la farz kılınmasıyla Müslümanlar yönünü Mescid-i Aksa'ya öevirerek namazlarını eda ediyorlardı. Peygamberimiz (s.a.v.) Mescid-i Aksa'ya doğru yönelirken Kâbe'yi araya alarak namazlarını eda ediyordu. Bu durum hicretten sonra da 17 ay devam etti. Ama Peygamber Efendimizin (s.a.v.) gönlü namazlarını Kâbe'ye doğru kılarak eda etmek istiyordu. Bir vahiy bekliyor ve kıblenin değişmesi için dua ediyordu.

Nihayet hicretin 2. senesi Recep ayının 17'si Pazartesi günü Efendimiz (s.a.v.) bugün Kıbleteyn Mescidi olarak bilinen mekanda (Beni Seleme yurdunda) öğle namazını eda ederken Bakara Suresi'nin 144. ayetinin nüzülü ile iki rekatını kıldırdığı namazını bozmadan o anda yönünü Kâbe'ye çevirip kalan rekatları Kâbe'ye doğru kılarak tamamlamışlardır.

Yani Mescid-i Aksa'ya doğru yönelerek başlanılan namaz, Kâbe-i Muazzama'ya doğru yönelinerek bitirilmiştir.

"Ey Muhammed! Biz senin yüzünü göğe doğru çevirmekte olduğunu ( yücelerden bir haber beklediğini) görüyoruz. İşte şimdi, seni memnun olacağın kıbleye dönüyoruz. Artık yüzünü Mescid-i Haram'a çevir. Ey Müslümanlar! Siz de nerede olursanız olun namazda yüzlerinizi o tarafa çevirin" (Bakara 2/144) 

Kısaca Müslümanlar toplam 34 ay (2 sene 10 ay) namazlarını Mescid-i Aksa'ya yönelerek kılmışlardır. Bu ayetin nazil olması ile artık Müslümanların tek kıblesi vardır. O da Kâbe'dir. Başka yöne dönülerek asla namaz kılınamaz!!

Bu hadisenin yaşandığı mevkiye inşa edilen mescide (bir namazda iki yöne doğru namaz kılındığı için) Kıbleteyn yani Çift Kıbleli Mescid ismi verilmiştir.