Sizi Arayalım
Bu sayfayı yazdır

Kuba Mescidi


Efendimiz (s.a.v) Miladi 622 yılında Mekke-i Mükerreme’den hicret ederek kendisine rüyasında hicret yurdu olarak gösterilen Medine-i Münevvere’yi tercih etmiştir. Rebi’ul Evvel ayının 12. Pazartesi günü öğle vakti Hz. Ebu Bekir (r.a) ve beraberindeki rehberleri ile Medine’ye ulaşmışlardır. Yaklaşık 500 kişi kendilerini karşılamıştır. Peygamberimiz (s.a.v) Kuba’da iki hafta (dayıları Beni Neccaroğullarında) misafir kalmışlar ve bu süre içinde İslâm’ın ilk mescidini inşa ederek cemaatle namaz kılmaya başlamışlardır.

Hz. Peygamber (s.a.v) Kuba’da iki hafta kaldıktan sonra Medine’ye doğru hareket etmiş, yolda Rânuna Vadisi’ne geldiğinde Cuma namazı farz olmuş ve bugün Cuma Mescidi olarak bilinen yerde Efendimiz (s.a.v.) ilk Cuma namazını kıldırmıştır. Daha sonra Medine’ye varmış devesinin çöktüğü yer olan bugün kabrinin de bulunduğu mevkiye Mescid-i Nebevi’yi inşa etmiştir.

Rasulullah (s.a.v) sonraları da sık sık Kuba Mescidi’ne gelerek ziyaret edip, namaz kılmıştır.

Yüce Rabbimiz Kur’an’ı Kerim’de bu mescidle ilgili olarak ‘’… Habibim ilk günden beri takva üzerine yapılan mescidde namaz kılman senin için daha uygundur. Orada maddi ve manevi kirlerden temizlenmeyi seven insanlar vardır.’’ (Tevbe 9/108)

Hadis-i Şerif: ‘’Kim güzelce hazırlanıp namaz kılmak için abdestli olarak Kuba mescidine gider ve orada iki rekat namaz kılarsa bir Umre yapmış gibi sevap kazanır.’’ (Tirmizi)