Sizi Arayalım
Bu sayfayı yazdır

KUTSAL TOPRAKLARDA RAMAZAN VE BAYRAM!


KUTSAL TOPRAKLARDA RAMAZAN VE BAYRAM!

KUTSAL TOPRAKLARDA RAMAZAN VE BAYRAM!

Mekke ve Medine’de yaşanacak bir Ramazan, hayatınızın en güzel Ramazan’ı olacaktır.

Şehirler ve insanlar hiç görmediğiniz bir bereket ve huzur ortamıyla sizleri kucaklayacak, iftar saatleri hayatınızda hiç yaşamadığınız hazları tattıracaktır sizlere.

Ramazanlar Mekke’de ayrı Medine’de ayrı bir güzellikte yaşanır.

Yardımlaşmanın, iftar yaptırmanın, bir oruçluya iftar ettirmenin yarışındaki insanlar sizleri farklı ufuklara taşıyacak, tuttuğunuz orucun ne kadar kıymetli olduğunun farkına varacaksınız.

Mekke’de, iftar anında Kâbe’yi tavaf etmenin tadı ve lezzeti tarif edilemez duygulara gark eder insanı.

Kurumuş dudaklarla, sadece Rabb’ın huzurunda olmanın hazzını, bereketini fark edersiniz.

O’nun ve Rasulü’nün misafirisiniz ve “orucumu nasıl bozarım” endişesi duymazsınız.

Ezanla birlikte o kalabalığın içinde, yüzlerine astıkları tebessümlerle yanınıza yaklaşan dilini, kültürünü, durumunu bilmediğiniz bir Müslüman kardeşinizin uzattığı hurma ile onunla yarışa giren başka bir Müslümanın uzattığı zemzem ile orucunuzu açarsınız.

Ve o kadar çok ikram alırsınız ki; Peygamber Efendimizin (sav) günlerce, sadece hurma ile oruç tuttuğunun nasıllığını idrak edersiniz.

İşte o an dünya durur ve siz dönersiniz Kâbe’nin etrafında.

Zira bir el, Afrikanın bağrından, diğeri Endonezya’dan, bir diğeri Hint’ten, Yemen’den, Somali’den, Nijerya’dan, Suriye’den uzanan bu eller, Türkiye’den giden sizin iftarınızı açmak için yarışa girmişlerdir.

Ertesi gün siz de bu yarışa girersiniz. Zemzem bidonları ile tavaftakiler arasında en heyecanlı, en tatlı koşturmacanın içinde bulursunuz kendinizi.

Gönlünüz hiç olmadığı kadar huzurludur.

İlk defa “ümmet” ne demek anlamaya başlamışsınızdır.

İlk defa birlik olunca ne olur, nasıl olur prova ediyorsunuzdur.

İlk defa Müslüman olmanın tadı bu kadar hoş gelir size.

Medine’de Ramazan daha başkadır.

İkindi namazının bitimi ile beraber, siz daha ne oluyor şaşkınlığını taşırken, birileri namaz kıldığınız halıların altından, yanlarında getirdikleri çantalarından uzun uzun sofralar çıkarıp büyük bir sükunetle sermeye başlarlar.

Ekmek, taze hurma, yoğurt ve değişik baharatların karışımından elde edilen dukka...

İftar yemeğiniz sadece bunlarla sınırlı değildir. Ama bunlar mescidin en göz alıcı iftarlığıdır. Mescidin dışına kurulan sulu yemek sofralarında ağız tadınıza uygun türlü çeşit yemeği de bulabilirsiniz.

Yüzlerce, binlerce Müslüman, bir dönem aç karnına taş bağlayan Peygamber Efendimizin (sav) iftar sofrasında O’nun (sav) misafirleri olarak ellerinde Kur’an ile akşam ezanının okunmasını beklerler.

Vakit yaklaşınca; kimi Müslümanlar ayağa kalkarak, kimileri ellerindeki Kur’an’ları raflara koyarak en güzel anı dua ile karşılamaya yönelirler.

Yaşlı gözler, yakarışlar, niyazlar birbirine karışır.

Yürekler pır pır eder. Bir andır yakalanmak istenen ve o anı yakalamaktır murad edilen.  Ve akşam ezanı semaya yönelirken iftarlar açılır.

Yatsı namazlarından sonra kılınan teravihler her iki şehirde de hatimlerle eda edilir.

İmamların dilinden dökülen ayetler, sanki ilk defa, o anda nazil oluyormuşçasına bir duygu ile yakalar sizi.

Yanınızdaki Müslüman kardeşiniz, manasını anladığı için okunan ayetlerin, kendini tutamayıp göz yaşlarına boğulunca -hatta imam- siz de o atmosferde kaybolur, göz yaşlarınıza hâkim olamazsınız.

Teravih bitmesin, o an bitmesindir tek istediğiniz şey.

Geceleri namazlarla, gündüzleri, Mekke’de iseniz tavaf Medine’de iseniz Kur’an tilavetleriyle doldurduğunuz ramazanların bayramı da bir o kadar güzeldir.

Büyük, farklı bir heyecan dalgası şehirleri sarar.

Bayram alışverişine koşanlar, yeni kıyafetleriyle bayramın neşesi çocuklar doldurur sokakları.

Ve mescidler, arefe günü hummalı bir temizliğin şahidi olurlar.

İtikafa girenler, yastıklarını, yorganlarını aldıkları gibi evlerinin, otellerinin yolunu tutarlar.

Sabah namazının akabinde tarifi edilemez bir insan seliyle dolar mescitler. Erken gelemeyenler yer bulamaz olurlar. Sokaklar, caddeler, meydanlar her taraf secdeye varmak için saf tutanlarla dolar taşar.

Tekbirler art arda getirilir; yer, gök tekbir sesleriyle inler.

İçinizde hem hüzün hem hiç tatmadığınız bir heyecan ve aşk vardır.

Bayram demek, dönüş vaktinizin gelmesi demektir. Bayram demek, mübarek topraklardan ayrılık demektir. Gözleriniz yeniden dolar. Burun kemiğiniz sızlamaya başlar.  Ve imamın tekbiriyle bayram namazına durursunuz.