Sizi Arayalım
Bu sayfayı yazdır

Berat Kandili


Berat Kandili

Berat Kandili,  Dinimizde kutsal kabul edilen gecelerden biridir. Şaban ayının 14. gününü 15. gününe bağlayan gece Berat gecesi olarak bilinmektedir.

Berat kelime anlamı olarak Arapça dilinde arınmak temizlenmek anlamına gelmektedir. Dinimize göre bu gece Dua kapılarının açık olmasından dolayı Mübarek bir gecedir.

Aff kapılarının açık olması iman edenlerin ihsana kavuşması nedeniyle de Rahmet Gecesi de denmektedir. 

Bu gecenin ibadet ile geçirilmesi Allah-u Teâlâ’dan af dilenilmesi efdaldir. 

Bu konuda Resul-u Ekrem şöyle buyurmuştur

 “Şaban ayının 15. gecesi olduğunda o geceyi ibadetle geçirin, gündüzünde de oruç tutun. Çünkü Yüce Allah, bu gece güneşin batışından fecre kadar (olan sürede) dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve ‘Tövbe eden yok mu, tövbesini kabul edeyim! Rızık isteyen yok mu, rızık vereyim! Şifa isteyen yok mu, şifa vereyim!.. Başka isteği olan yok mu, ona da istediğini vereyim”. der. (6 İbn Mace, İkâmetü’s-Salât, 191 ( I, 444) Hadis No:1388)        

Başka bir hadiste ise "Beş gece vardır ki onlarda yapılan dualar geriye çevrilmez. Bunlar Recebin ilk (cuma) gecesi, Şabanın ortasında bulunan gece, Cuma gecesi, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı geceleridir. ( Beyhaki, Sünen, Şuabül-İman, 3/342 (Daru’l-Kütübi’l-İlmiyye, Beyrut 1990)) 

Bu sebeple Müslümanlar bu geceleri hep ihya etmişlerdir. 

 Ayrıca Berat gecesi, Kur'an-ı Kerim'in Levh-i Mahfûz'dan Dünya semasına toptan indirildiği gecedir. Buna "inzâl" denir. Kadir Gecesi'nde ise Peygamber'e ilk kez ve parça parça indirilmeye başlanmıştır. Buna da "tenzîl" denir.

Allah-u Teâlâ Berat Gecesinde bizleri Affolunanalardan eylesin.. 

AsA