Sizi Arayalım
Bu sayfayı yazdır

HZ. İSMAİL'İN KURBANLIĞI


HZ. İSMAİL'İN KURBANLIĞI

HZ. İSMAİL’İN KURBANLIĞI

Hz. İbrahim yavrusu Hz. İsmail ile eşi Hz. Hacer annemizi ekin bitmeyen vadi olan Mekke’ye yerleştirdikten sonra Hz. Sare annemizin yanına döndü. Sonraki günlerde arada bir Mekke’ye geliyor, Hz. Hacer annemizi ve oğlu Hz. İsmail’i kontrol ediyordu.

Yine böylesi bir gelişinde ele avuca gelmeye başlayan Hz. İsmail en canlı günlerini yaşarken, babası Hz. İbrahim üst üste rüyalar görmeye başladı. Rahmani mi yoksa şeytani mi olduğunu hemen anlayamadığı rüyasını üç gün üst üste görünce kendisine, evladı olmadan önce Allah’a verdiği sözün hatırlatılmakta olduğunu ve sözünde durmasının istendiğini anladı.

Hz. İbrahim rüyaların hak olduğunu fehmedince bu defa söz verdiği gibi kurban edeceği, en sevdiği varlığın ne olduğunu düşünmeye başladı.

Cevabı bulmakta fazla gecikmedi; yıllardır hasretini çektiği ciğer paresi, gözünden sakındığı evladı, en sevdiği şey; oğlu HZ. İSMAİL’di.

Küçük bir tereddüt, en ufak bir ihtimal dahi taşımayan baba yüreği kararını verir; oğlunu Allah için kurban edecektir.

Hz. Hacer annemizden, oğlunu yıkayıp temizlemesini ve güzel kokular sürmesini ister. O’nu bir dostuna götüreceğini söylemiştir.

Anne yüreği dayanmaz bilinir. Ancak imtihan gerçektir. Hz. Hacer annemiz de hiçbir tereddüt yaşamadan oğlunu ancak Allah için kurban edilmesi adına hazırlar.

Anne-baba böyle iken yavrucak nasıldır dersiniz; bunun cevabını bize Kur’an verir;

“Babacığım, sana emredileni yap, inşallah beni sabredenlerden bulacaksın”[1]

Ve şimdi yeri olmayan Kebş mescidinin bulunduğu yerde oğul İsmail’in boğazına sürülen bıçak, yıllar önce babası Hz. İbrahim’in atıldığı ateşe emredildiği gibi emir almış, Hz. İsmail’in boğazını kesme-miştir.

İnsan kılığına girip her üçünün de karşısına ayrı ayrı çıkan şeytan, İbrahim ailesinin iman ve teslimiyeti karşısında hedefine ulaşamamış ve taşlanmıştır.

İbrahim ailesinin bu ağır imtihanından başarı ile çıkmaları ve dostluklarını ispatlamaları karşısında Allah, Cebrail(as) ile onlara bir kurban göndermiş ve İsmail(as) kesilmekten kurtulmuştur.

Bu hatıra kıyamete dek, gücü yeten bütün inanmışların uygulaması için kurban olarak hükme bağlanmış, şeytanın taşlanması da, hacıların yapmaları gereken uygulamalar arasına girmiştir.

Saffat suresi, 101-111 ayetleri burada cereyan eden bu büyük imtihanı, ibret almamız için bize hikâye eder.

Mina sınırları içinde şehir istikametinin sol tarafındaki tepelerin kesişme noktasında küçük bir baca görünümünde olan yükselti, Hz. İsmail’in kurban edilme yerini işaret için dikilmiştir.

***

Kaynak: Siyer Mekanları Mekke Medine Rehberi


[1] Saffat, 102