Bu sayfayı yazdır

!!!UMRE’YE GİDECEK OLAN MİSAFİRLERİMİZİN DİKKATİNE!!!


!!!UMRE’YE GİDECEK OLAN MİSAFİRLERİMİZİN DİKKATİNE!!!

“ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME”

Haremeyn İşleri Genel Müdürü ve Mescid-i Haram İmam Hatibi Dr. Abdurrahman Sudeys'in verdiği bilgiye göre; Zemzem kuyusunda rehabilitasyon, iyileştirme projesi fiili olarak 10 Safer 1439/30 Ekim 2017 Pazartesi günü itibarı ile başladı.

Dr. Abdurrahman Sudeys'in açıklaması şöyle; 

"Proje iki bölümde icra edilecektir:

Birincisi: Kâbe’nin doğu bölgesinde yani Kâbe kapısı tarafındaki tavaf alanında Makam-ı İbrahim arkasında tavaf namazı kılınan bölgede zemzem hizmetlerini kolaylaştırmak için zemzem kuyusuna ulaşan 5 geçiş tünelinin inşası… Bu tünellerin genişliği 8 m, uzunluğu 120 m olarak planlanmaktadır.

İkincisi: Mescid-i Haram'ın alt zemininde zemzem kuyusunu korumaya yönelik yapılan eski yapılarından kalan beton ve demir tarzı malzemelerin ve çevresinin iyileştirilmesi, korunaklı ve sağlıklı hale getirilmesi… Bu aşamada kuyunun iyileştirilmesi, kaçak ve sızmaların önlenmesi, dezenfekte işlemlerinin yapılması için zemzem kuyusu etrafında güçlendirme çalışması yapılmış olacak. Bunun için de beş metrelik bir kazı çalışması başlamış durumdadır.

Bu proje ile imkân ölçüsünde zemzem ve kaynağına zarar vermesi muhtemel unsurları azaltmak ve daha kaliteli daha sağlıklı sunum yapabilmektir.

Ramazan ayına yetiştirilmesi planlanan yedi aylık bu projenin başarı ve kolaylıkla tamamlanmasını diliyor, umreye gelen kardeşlerimizin daha duyarlı ve daha anlayışlı davranmalarını izdihamlara sebebiyet verecek ortamlardan kaçınmalarını diliyorum.

Kâbe seviyesindeki METAF alanına girişler sadece Kâbe’nin batı tarafından yani Mescid'in FAHD ve SELAM kapıları tarafından yapılabilmektedir. Tavaf sonu çıkışlar da Sa'y alanı civarından yapılmaktadır. Güney bölgesine yani Mesfele tarafına gidecekler Safa Tepesi; Kuzey bölgesine yani Babı Ali, Gazze tarafına gidecekler Safa ve Merve tepesi kapılarından çıkabilmektedir.

Üst katlarda tavaf yapmak isteyenler için böyle bir sınırlandırma yoktur, herkes geldiği cihetten giriş ve çıkış yapabilecektir Bu nedenle de umreye gelen kardeşlerimizin üst katlarda tavaflarını yapmalarını tavsiye ederiz.

Kapıda görevli kişilerle tartışma ve sözlü münakaşalara girmeden sabır ve teenni ile ibadetlerini yapmaları ve onların çalışma disiplinine ve sistemine saygı ve anlayış gösterilmesi önem arz ediyor. Hz. İsmail'in mirasına sahip çıkanlara, onu koruyan ve kollayanlara teşekkürü borç biliyoruz.

Yeni umre dönemi de hayırlı olsun.  ALLAH umrelerinizi kabul eylesin.

Bu vesile ile selam ve hürmetlerimi sunuyor, bir ve beraber her türlü fitne ve fesattan uzak zemzem tadında su gibi ömürler diliyorum."İmmib Bilişim Teknoloji Bloğu